16:47
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Dikleştirme

İdeal mastopeksi hastaları, memenin hacminin olduğu, bu hacimden hastanın memnun olduğu ve sadece memenin olması gereken yerden bir parça aşağıda olduğu hastalardır. Bu ameliyatlarda gayet iyi netice elde edilir.

Gelen hastaların memelerini hacim ve düşüklüklerine göre sınıflayabilir, ameliyat planımızı ona göre yapabiliriz.

Meme hacmi olan ve meme başının normale göre 1 – 10 cm arasında düşüklüğü olan hastalar ideal hastalardır.
Meme hacmi olan ama düşüklüğün 10 cm den fazla olduğu hastalar uzun yara izi olma ihtimali olan hastalardır.
Meme hacmi olmayan, düşüklüğün 10 cm den az olduğu hastalar küçük ve güzel memeleri olabilecek hastalardır.
Meme hacmi olmayan ve düşüklüğün 10 cm den fazla olduğu hastalar ya protez kullanarak orta büyüklükte normal sınırlar içinde yara izli meme sahibi olabilirler yada protez istemezlerse küçük ama yara izleri uzun olan memeleri olacaktır.
Mastopeksi ameliyatında meme başını orijinal yerine almak için dünyadaki en iyi tekniklerden biri sadece lolipop şeklinde bir ensizyonun olduğu, yani yara izinin bulunduğu ancak aşağı çok fazla uzamadığı ameliyatlardır. Bunlar eski T şeklindeki ameliyatlara alternatif olup, yara izini bir hayli kısaltırlar.

Burda hastanın çok iyi anlaması gereken bir şey vardır her kesilen yerde iz kalır. Onun için hastaya ilk söylememiz gereken şey evet biz güzel meme ameliyatı yapabiliriz ama yara izinin kötü olma ihtimali hep vardır. Bu yara izi % 20 çok iyi olur, % 5 çok kötü olur, geri kalan yüzdelerde iz kabul edilir vaziyettedir.

Hastanın kendisini o % 5 kötü yara izine hazırlaması gerekir. Çünkü çok ince ve harika bir yara izi diye girip orta bir yara iziyle bile çıksa hasta bu girişimden mutsuz olabilir. Onun için benim mememde hafif bir düşüklük var diye gelen hastaya bak bir parça düşük olabilir ama bunun alternatifi izli bir meme demek gerekir. Hasta yara izlerini kabullendikten sonra ameliyat konuşulabilinir.

Ameliyat kolay bir ameliyattır iki saat civarında sürer. Hastanın ameliyattan sonra ağrısı olmaz. Aynı akşam evine gidebilir, iki gün sonra normal hayatına dönebilir. Dikişler eğer alınacaksa 7. ve 14. günlerde alınabilir. Ameliyat sonrasında normalden fazla yüksek olan memeler 1 ay içinde oturup normal hale gelir.

Eğer mastopeksiyle beraber bir de protez kullanılacaksa, protezi adelenin üstüne koymayı tercih etmek ameliyat sonrası ağrılarını en aza indireceğinden hasta çok kısa sürede sosyal hayatına dönebiliyor.

Protez konularak yapılan mastopeksi ameliyatları ,2-3 saat sürede yapılabilen ve sonuçları yüz güldürücü ameliyatlardır.